Krynica-Zdrój to znana i ceniona przez kuracjuszy miejscowość uzdrowiskowa, której wizytówką są deptak i pijalnie wód mineralnych. To jednak nie wszystko! Przez Krynicę-Zdrój przebiega wiele tras i szlaków pieszych, którymi dotrzesz do najwspanialszych zakątków tego regionu. Oto najpopularniejsze trasy i szlaki turystyczne w Krynicy-Zdroju i okolicach.
Najpiękniejsze szlaki w Krynicy-Zdroju – gdzie wybrać się na wycieczkę?
Krynica-Zdrój, okolice miasta i cały Beskid Sądecki obfitują w niezwykle malownicze trasy turystyczne, prowadzące przez najurokliwsze tereny tego regionu. Dzięki dużej różnorodności szlaków pieszych Beskid Sądecki to idealne miejsce na urlop zarówno dla zaprawionych piechurów, jak i osób mniej doświadczonych.
Turyści mają do wyboru liczne trasy, które biorą swój początek w centrum uzdrowiska, do którego goście Belmonte – pięciogwiazdkowego hotelu w Krynicy-Zdroju – dotrą w kilkanaście minut pieszo, lub jednej z okolicznych miejscowości. Co jednak najważniejsze, każdy szlak daje możliwość podziwiania niezwykłych krajobrazów i bliskiego obcowania z naturą.
Szlaki czerwone w Krynicy-Zdroju
Planując górską wędrówkę podczas wakacji w Beskidzie Sądeckim, możesz wybrać się na wycieczkę jednym z czerwonych szlaków:
- szlak czerwony z deptaku w Krynicy, przez Krynicę Dolną, Czarny Potok, Diabelski Kamień, Jaworzynę Krynicką i Runek o długości 9,9 km. Szacowany czas przejścia tam to około 4 godziny, natomiast powrót powinien zająć około 3,5 godziny;
- szlak czerwony z deptaku w Krynicy, przez Huzary, Mochnaczkę Niżną, Mizarne, Banicę i Izby o długości 13,1 km. Szacowany czas przejścia tam to około 3,5 godziny, a powrót powinien zająć około 3 godziny.
Szlaki niebieskie w Krynicy-Zdroju
W Beskidzie Sądeckim znajduje się też kilka pięknych niebieskich szlaków turystycznych, z czego dwa rozpoczynają się w Krynicy-Zdroju:
- szlak niebieski z deptaku w Krynicy, przez Górę Parkową, Szalone i Powroźnik o długości 9,5 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 3,5 godziny;
- szlak niebieski z deptaku w Krynicy, przez Krzyżową, Przełęcz Krzyżową, Bukówki i Runek o długości 9,9 km. Szacowany czas przejścia tam to około 3,5 godziny, a powrót powinien zająć około 2,5 godziny.
Szlaki zielone w Krynicy-Zdroju
Sieć turystycznych tras pieszych w Krynicy-Zdroju tworzą też szlaki zielone. Z uzdrowiska możesz wyruszyć na wycieczkę, wybierając:
- szlak zielony z ulicy Pułaskiego w Krynicy, przez Przełęcz Krzyżową, Czarny Potok, Diabelski Kamień i Jaworzynę Krynicką o długości 6,1 km. Szacowany czas przejścia tam to około 3 godziny, a powrót powinien zająć około 2,5 godziny;
- szlak zielony z ulicy Pułaskiego w Krynicy, przez Huzary, Mochnaczkę Niżną i Dzielec o długości 8,5 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 2,5 godziny.
Szlaki żółte w Krynicy-Zdroju
Kolejny pomysł na wycieczkę z Krynicy-Zdroju po Beskidzie Sądeckim jest wędrówka szlakiem żółtym, który prowadzi z krynickiego deptaku przez Krzyżową, Przełęcz Krzyżową, Bukówki, Jaworzynkę i Kopciową o długości 8,3 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 2,5 godziny.
Szlaki czarne w Krynicy-Zdroju
Popularną trasą turystyczną w Krynicy-Zdroju jest również szlak czarny, który biegnie od Kopca Pułaskiego przez Huzary, Szwarcową i rynek w Tyliczu o długości 4,5 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 2,5 godziny.
Szlaki turystyczne w Beskidzie Sądeckim
Spędzając urlop w Krynicy-Zdroju, warto też poznać tereny leżące w okolicach słynnego uzdrowiska. Trasy piesze w Beskidzie Sądeckim zaprowadzą Cię do zapierających dech w piersiach zakątków, gdzie poczujesz się częścią natury.
Szlaki niebieskie w Beskidzie Sądeckim
Spośród tras turystycznych Beskidu Sądeckiego dużą popularnością cieszą się między innymi szlaki niebieskie:
- szlak niebieski z Powroźnika przez Kidałki, Dubne, Zimne, Kraczonik i Leluchów o długości 11,8 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 4 godziny;
- szlak niebieski z Runka przez Bacówkę PTTK „Nad Wierchomlą”, kapliczkę pod Jaworzynką i Pustą Wielką o długości 6,3 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 2,5 godziny;
- szlak niebieski z Pustej Wielkiej przez Trzy Kopce i Żegiestów-Zdrój o długości 7,3 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 2,5 godziny.
Szlaki zielone w Beskidzie Sądeckim
Inna propozycja na pieszą wycieczkę w Beskidzie Sądeckim to wędrówka szlakiem turystycznym zielonym, który prowadzi z Jaworzyny Krynickiej przez Jasieńczyk, Muszynę Złockie i PTTK w Muszynie o długości 6,4 km. Szacowany czas przejścia tam to około 3 godziny, a powrót powinien zająć niecałe 4 godziny.
Szlaki żółte w Beskidzie Sądeckim
Na sieć szlaków turystycznych w Beskidzie Sądeckim składają się także trasy żółte. Są to:
- szlak żółty z Kopciowej przez Jakubik, Huzary, Górę Parkową i deptak w Krynicy o długości 8,7 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 2,5 godziny;
- szlak żółty z Żegiestowa na Pustą Wielką o długości 6,4 km. Szacowany czas przejścia tam to około 3 godziny, a powrót powinien zająć 2,5 godziny;
- szlak żółty z Pustej Wielkiej przez kapliczkę pod Jaworzynką, Szczawnik, Muszynę Złockie i PTTK w Muszynie o długości 10,4 km. Szacowany czas przejścia tam to około 3,5 godziny, a powrót powinien zająć około 4 godziny;
- szlak żółty z PTTK w Muszynie przez Malnik, Kidałki, Dubne, Wojkową, Kamienny Horb, Przełęcz pod Jaworem i Muszynkę o długości 21,2 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to około 7 godzin.
Szlaki czarne w Beskidzie Sądeckim
Listę tras pieszych w Beskidzie Sądeckim zamykają szlaki czarne. Możesz zaplanować wycieczkę, wybierając:
- szlak czarny z Wierchomli Małej do Bacówki PTTK „Nad Wierchomlą” o długości 3,9 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to niecałe 2 godziny;
- szlak czarny z Pustej Wielkiej do Żegiestowa o długości 8,5 km. Szacowany czas przejścia w jedną stronę to 3-3,5 godziny.
Zobacz także: Trasy rowerowe w Krynicy-Zdroju