EN
27.11.2024

Krynica-Zdrój, która jest sercem Beskidu Sądeckiego, to nie tylko popularne uzdrowisko. Zimą miasto zmienia się w chętnie odwiedzany kurort narciarski. Na miłośników narciarstwa zjazdowego i biegowego oraz snowboardingu czekają tu ośrodki narciarskie z doskonale przygotowanymi trasami i nowoczesną infrastrukturą, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, szkółki narciarskie i szereg innych atrakcji oraz udogodnień. Tylko gdzie konkretnie można pojeździć na nartach lub snowboardzie w Krynicy-Zdroju?

Ośrodek narciarski Henryk-Ski

Ośrodek narciarski Henryk-Ski znajduje się w samym centrum Krynicy-Zdroju, w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu Belmonte, na zboczu Góry Krzyżowej (812 m). Średnie nachylenie stoku sprawia, że stacja narciarska jest idealnym miejscem do nauki jazdy, a tym samym jest szczególnie chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi oraz początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Znajduje się tu w sumie 8 tras zjazdowych, dwie 4-osobowe koleje krzesełkowe (Henryk 1 i Henryk 2) oraz wyciąg taśmowy.

W ośrodku działa też wypożyczalnia nart i przechowalnia sprzętu, a do dyspozycji gości pozostaje także bezpłatny parking. Stacja zapewnia ponadto wykwalifikowaną kadrę instruktorów dla początkujących narciarzy i snowboardzistów w funkcjonującej w tym miejscu szkółce narciarskiej. Przy dolnej stacji wyciągu znajduje się Gospoda u Krakowiaka, w której można zregenerować siły, ogrzać się przy kominku i skosztować pysznej, regionalnej kuchni.

Słotwiny Arena

Bardziej wymagających narciarzy zapraszamy do ośrodka Słotwiny Arena, który znajduje się niecałe 4 km od hotelu Belmonte (niespełna 10 minut jazdy samochodem). Słotwiny Arena do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddaje:

  • 9 tras zjazdowych o różnej skali trudności, dzięki czemu są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy (najdłuższa trasa ma 2000 m);
  • 3 wyciągi (6-osobowa kolej wyprzęgana przy głównej nartostradzie, 6-osobowa kolej wyprzęgana Słotwinka, wyciąg taśmowy dla początkujących narciarzy na zimowym placu zabaw);
  • 3 snowparki o różnym stopniu trudności (S, M i L).

Nowoczesne wyciągi krzesełkowe w ośrodku zapewniają dużą przepustowość, natomiast osłony przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe chronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wszystkie trasy narciarskie w Słotwiny Arena są naśnieżane, dwa razy na dobę ratrakowane, a niektóre z nich są również oświetlone, dzięki czemu ośrodek oferuje jazdy wieczorne. Co więcej, trasa nr 1 (trudna, dla wytrawnych narciarzy) ma homologację FIS.

W ośrodku znajdują się ponadto wypożyczalnia, serwis i przechowalnia sprzętu sportowego oraz sklep narciarsko-snowboardowy. W przerwie od szusowania lub po intensywnie spędzonym dniu na stoku można natomiast zregenerować siły w Restauracji Widokowej i spróbować smacznej kuchni regionalnej oraz pizzy z pieca opalanego drewnem.

Jaworzyna Krynicka

Na miłośników jazdy na nartach i snowboardzie w Krynicy-Zdroju czeka też Jaworzyna Krynicka, gdzie panują wyśmienite warunki do białego szaleństwa – pokrywa śnieżna utrzymuje się tu przez co najmniej 4, a niekiedy nawet 5 miesięcy w roku. Na stokach Jaworzyny Krynickiej wytyczonych zostało 14 tras o łącznej długości niemal 15 km, które cechuje zróżnicowany stopień trudności – spośród nich aż cztery posiadają homologacje FIS. Najtrudniejszą jest trasa narciarska nr 5 w kolorze czarnym, która rozpoczyna się w połowie trasy nr 1 i jest przeznaczona dla osób zaawansowanych.

Narciarzy i snowboardzistów na początek trasy zabierają wyciąg orczykowy, wyciąg krzesełkowy albo kolejka gondolowa. Właśnie tutaj funkcjonuje najnowocześniejsza w Polsce 6-osobowa kolej krzesełkowa Jaworzyna Express na trasie nr 6. Na szczycie Jaworzyny znajduje się także trasa szkoleniowa. Stacja narciarska może poszczycić się również najdłuższą oświetloną trasą w Polsce o długości 2,6 km.

Nowości, jakie czekają na turystów w sezonie zimowym 2024/2025, to między innymi tor skicrossowy o długości 900 metrów, leśna nartostrada, snowparku w dolnej części trasy nr 4 oraz nowoczesne centrum komercyjne, w którym mieścić się będą biuro szkółki narciarskiej, sklep sportowy, serwis i wypożyczalnia sprzętu oraz przechowalnia z suszarnią.

Inne trasy i ośrodki narciarskie w okolicy Krynicy-Zdroju

Choć Henryk-Ski, Słotwiny Arena oraz Jaworzyna Krynicka to zdecydowanie najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Krynicy-Zdroju, w okolicy miasta można też znaleźć inne stacje, oferujące świetne warunki do szusowania.

Tylicz.ski

Stacja narciarska TYLICZ.ski jest idealnym miejscem do nauki jazdy na nartach i snowboardzie, ale osoby zaawansowane także znajdą tu coś dla siebie. Do dyspozycji goście oddaje się tu 7 urozmaiconych tras przystosowanych do różnych zjazdów, dwie kolejki krzesełkowe, dwa wyciągi orczykowe oraz wyciąg taśmowy.

Master Ski

Centrum narciarskie Master Ski w Tyliczu to 12 tras o łącznej długości 7 km oraz pięć wyciągów (kolej krzesełkowa, dwa wyciągi talerzykowe, wyciąg taśmowy i wyciąg baby-ski). To doskonała propozycja dla początkujących oraz średniozaawansowanych narciarzy, którzy chcą szlifować posiadane umiejętności. Wytyczono tu również dwie nartostrady o długości 1350 m oraz 1200 m.

Tomek-Ski

Stacja narciarska Tomek-Ski znajduje się w samym centrum Tylicza. Oferuje szeroki i bezpieczny stok o długości 300 metrów, chętnie wybierany zwłaszcza przez rodziny oraz początkujących narciarzy i osoby średniozaawansowane.

Pozostałe zimowe atrakcje Krynicy-Zdroju

Wiesz już, gdzie jechać na narty w Polsce, ale fantastyczne warunki do białego szaleństwa to nie jedyne, co przygotowała Krynica-Zdrój zimą. Miasto słynie też z licznych szlaków turystycznych i spacerowych, interesujących zabytków oraz kompleksów uzdrowiskowych – a to wszystko w otoczeniu zachwycających, górskich krajobrazów. Pasjonatów historii, architektury czy po prostu zwiedzania oczaruje centrum Krynicy-Zdroju. Jego sercem jest deptak, wzdłuż którego zlokalizowane są najważniejsze i najsłynniejsze krynickie zabytki.

Podczas urlopu w Krynicy trzeba odwiedzić także Park Zdrojowy, który jest doskonałym miejscem na relaksujące spacery – w pojedynkę, we dwoje czy z całą rodziną. Na terenie parku znajdują się stawy, altany i źródełka, które stanowią jego prawdziwą ozdobę. Nad parkiem wznosi się malownicza Góra Parkowa – na szczyt można wjechać kolejką linowo-terenową, która działa tu już od 1937 roku. Sprawdź, co zabrać w góry zimą i zarezerwuj swoje wymarzone ferie zimowe w górach już teraz!