EN
25.11.2024

Zaczynasz planować zimowy urlop, ale nie wiesz, gdzie na polskich stokach możesz liczyć na naprawdę dobre warunki śniegowe, nowoczesną infrastrukturę i dodatkowe atrakcje? Okazuje się, że rodzime ośrodki narciarskie coraz śmielej mogą konkurować z zagranicznymi kurortami. Podpowiadamy, gdzie na narty w Polsce warto pojechać!

Słotwiny Arena i Henryk-Ski

Wyjazd w Beskid Sądecki, pasmo w Karpatach Zachodnich, to świetna propozycja na ferie zimowe w górach nie tylko dla amatorów białego szaleństwa, ale też spragnionych kontaktu z naturą czy pasjonatów historii i zwiedzania. Region oferuje doskonałe warunki narciarskie zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących narciarzy, dzięki czemu jest także chętnie obieranym kierunkiem rodzinnych wyjazdów. Tylko gdzie są najlepsze trasy narciarskie w Beskidzie Sądeckim?

Miłośnicy sportów zimowych szczególnie chętnie odwiedzają Krynicę-Zdrój, która jest sercem Beskidu Sądeckiego. Swoje pasje mogą pielęgnować tu narciarstwa zjazdowego i biegowego oraz snowboardingu. Popularnym wśród nich miejscem jest między innymi Ośrodek Narciarski Henryk-Ski, znajdujący się blisko centrum miasta, na zboczu Góry Krzyżowej, w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu Belmonte. Stok cechuje się tu średnim nachyleniem, dzięki czemu to świetne miejsce do jazdy dla dzieci, początkujących narciarzy oraz osoby średniozaawansowane, które wciąż szlifują posiadane umiejętności.

W nieco większej odległości od centrum znajduje się Słotwiny Arena, która jest jednym z najbardziej znanych, a zdaniem niektórych turystów również najlepszych kompleksów narciarskich na południu Polski. Jakie sporty zimowe można tu uprawiać? Do dyspozycji narciarzy oddaje się tu 10 km tras zjazdowych, wyciągi krzesełkowe z osłonami przeciwwiatrowymi, wyciąg dla najmłodszych, snow park oraz wypożyczalnie sprzętu. W ośrodku funkcjonuje nowoczesny system naśnieżania, dzięki któremu na trasach zawsze panują znakomite warunki do jazdy. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest wieża widokowa prowadząca wśród koron drzew.

Krynica-Zdrój zimą zapewnia też bogaty wachlarz innych atrakcji – od zwiedzania, przez piesze wędrówki wśród ośnieżonych grzbietów górskich, po wyprawy na skuterach śnieżnych. Jednak przed wyjazdem sprawdź koniecznie, co zabrać w góry zimą, żeby niczego nie zapomnieć. Jeśli natomiast to Twój pierwszy wyjazd o tej porze roku, przeczytaj nasz poradnik: Jak przygotować się do pierwszego zimowego wyjazdu w góry?

Białka Tatrzańska

Nie wiesz, gdzie pojechać w góry zimą? Białka Tatrzańska to kolejna miejscowość, która zapewnia piękne widoki i fantastyczne warunki do wypoczynku przez cały rok. Nic więc dziwnego, że chętnych na urlop w tej urokliwej podhalańskiej miejscowości nie brakuje także zimą – szczególnie że wzdłuż całej Białki ciągnie się grzbiet górski, na którym wyznaczono trasy narciarskie. Znajdziemy tu kilka znanych ośrodków narciarskich: Kotelnica, Bania, Kaniówka, Horników Wierch i Zebra Ski. Największa i najpopularniejsza spośród nich – Kotelnica Białczańska – oddaje do dyspozycji turystów 14 km tras i aż 7 linowo-krzesełkowych wyciągów narciarskich.

Jeśli natomiast szukasz najlepszych stoków narciarskich dla rodziny, Kaniówka i Horników Wierch oferują idealne warunki dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze sportami zimowymi lub chcą doskonalić umiejętności na łagodnym stoku. W ośrodkach funkcjonuje niejedna szkółka narciarska, można tu również wypożyczyć sprzęt narciarski, a zapasy energii uzupełnić w lokalnych karczmach. Z kolei po całodniowym szusowaniu ulgę zmęczonym mięśniom przyniosą kąpiele w basenach termalnych, z których słynie całe Podhale.

Kasprowy Wierch

Gdzie na narty w Polsce mogą jechać najbardziej wytrawni narciarze i snowboardziści? Oczywiście na Kasprowy Wierch, najwyżej położony ośrodek narciarski, do którego można dostać się kolejką linową z panoramicznymi szybami. Po dotarciu na wysokość 1959 m n.p.m. narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji dwie kolejki krzesełkowe w kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym.

Stacja narciarska zapewnia naturalnie znakomite warunki do jazdy, wspaniałe widoki oraz niezapomniane doznania, jednak są to trasy o wysokim stopniu trudności wyłącznie dla zaawansowanych narciarzy. Z Kasprowego można zjechać trasą do Hali Gąsienicowej o długości około 1500 m, trasą do Hali Goryczkowej o długości około 2200 m, a nawet do samych Kuźnic – najdłuższą trasą narciarską w polskich górach o długości 8,5 km.

Karpacz Ski Arena

Zastanawiasz się, gdzie na narty w Polsce warto pojechać? Weź też pod uwagę Karkonosze – rozciągające się na południowym zachodzie Polski, będące najwyższym pasmem Sudetów. U podnóża Karkonoszy, w malowniczej dolinie rzeki Łomnicy, leży Karpacz – prawdziwa perła wśród ośrodków sportów górskich. To miejsce, które zachwyca nie tylko zimą, ale także latem, oferując niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku i relaksu.

Karpacz to prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych, którzy chcą wyjechać na narty w Polsce. Znajdują się tu popularne polskie ośrodki narciarskie, oferujące różnorodne trasy zjazdowe – na świetne warunki mogą tu więc liczyć tylko zaawansowani, ale również początkujący narciarze. Jest to też doskonałe miejsce na rodzinne wyjazdy – w okolicy znajduje się kilkanaście rodzinnych stoków, wiele z nich wyposażonych w oświetlenie i systemy naśnieżania.

Do najchętniej odwiedzanych należy między innymi Karpacz Ski Arena – największy kompleks narciarski pod Śnieżką, malowniczo usytuowany na zboczach Kopy, gdzie działa nowoczesny 4-osobowy wyciąg krzesełkowy. Ośrodek oferuje wypożyczenie sprzętu narciarskiego, funkcjonuje tu także szkoła narciarska i snowboardowa, gdzie można szlifować posiadane umiejętności pod okiem licencjonowanych instruktorów i trenerów.

Zieleniec Sport Arena

Jeśli chcesz wybrać się na narty w Polsce, świetną propozycją będzie również Zieleniec. Leżąca między szczytami gór Orlickich i Bystrzyckich Zieleniec Sport Arena jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej i jedną z największych stacji narciarskich w Polsce. Usytuowanie Zieleńca i zbliżony do alpejskiego mikroklimat sprawiają, że można tu liczyć na fantastyczne warunki do szusowania i wyjątkowo długi sezon narciarski – śnieg leży tu blisko przez 150 dni w roku. Co więcej, dzięki sztucznemu oświetleniu większości z 23 km tras – jazdą można się cieszyć do późnych godzin wieczornych.

Coś dla siebie znajdą tu zarówno doświadczeni narciarze i snowboardziści, szukający adrenaliny miłośnicy białego szaleństwa, jak i rodziny z dziećmi. W Zieleńcu działają szkoły narciarskie, można wypożyczyć sprzęt sportowy, a specjalny SKI-PASS Zieleniec uprawnia do korzystania ze wszystkich kolei, wyciągów oraz taśm narciarskich Zieleniec Sport Arena.

Szrenica Ski Arena

Latem Szklarska Poręba przyciąga przede wszystkim preferujących aktywny wypoczynek pasjonatów przyrody, natomiast zimą – narciarzy i snowboardzistów, którzy wybierają narty w Polsce. Szczególną popularnością w tym regionie cieszą się trasy na zboczach Szrenicy i Łabskiego Szczytu. Znajdująca się tu Szrenica Ski Arena oferuje 12 km zróżnicowanych tras narciarskich z system dośnieżania o zróżnicowanym poziomie trudności, 2 koleje linowe oraz wyciągi orczykowe. Najbardziej doświadczeni mogą spróbować swoich sił na trasie zjazdowej FIS, gdzie na jednym z odcinków nachylenie wynosi blisko 50%.

Szczyrk Mountain Resort

Kolejną propozycją dla osób planujących narty w Polsce jest Szczyrk Mountain Resort – największy ośrodek narciarski w Beskidach. Amatorom białego szaleństwa udostępnia aż 23 km zróżnicowanych, wyprofilowanych i poszerzonych tras narciarskich, w tym 5 km oświetlonych – idealnych zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Funkcjonuje tu też przedszkole narciarskie dla najmłodszych miłośników sportów zimowych. Na terenie ośrodka działa 10-osobowa kolej gondolowa oraz trzy 6-osobowe koleje kanapowe. Co więcej, dzięki współpracy z sąsiednim Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Beskid Sport Arena, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie.