PL
14.10.2022

Coraz chętniej święta Bożego Narodzenia spędzamy poza domem. Wyjazd świąteczny nie tylko pozwala nam zapomnieć o długich przygotowaniach, gotowaniu i sprzątaniu, ale przede wszystkim staje się okazją do wypoczynku w gronie najbliższych. Wielu z nas zastanawia się jednak, gdzie wyjechać na święta z rodziną?

Boże Narodzenie nad morzem czy w górach?

Niektórzy z nas, stęsknieni za ciepłem i wysokimi temperaturami, planując wyjazd na święta, wybierają egzotyczne destynacje. Mimo kapryśnej aury wiele osób wciąż woli spędzić święta w Polsce. Choć oferty na Boże Narodzenie przygotowują zarówno hotele, jak i mniejsze obiekty w najróżniejszych zakątkach kraju, wybór zasadniczo ogranicza się do trzech głównych kierunków: góry, morze lub jezioro. Na który się zdecydować?

Każdy z tych wariantów ma swoje zalety – dużo więc zależy od naszych indywidualnych preferencji. Wśród nas z pewnością nie brakuje miłośników Bałtyku o każdej porze roku, którzy od dawna chcą wyjechać na święta nad morzem. Zimą w nadbałtyckich miastach i miasteczkach panuje sielankowa atmosfera, a wysycone jodem powietrze zachęca do długich spacerów. Podobnie w miejscowościach nad jeziorami – zwłaszcza mazurskimi – które latem są tłumnie odwiedzane, a zimą można w nich liczyć na ciszę i spokój, sprzyjające regeneracji sił i obcowania z naturą.

Jednak wyjątkowy urok o tej porze roku wydają się mieć miejscowości w górach. Przyciągające równie magiczną atmosferą, przykryte warstwą białego puchu, otoczone masywami górskimi, a przy tym oferujące szereg niezwykłych atrakcji stają się scenerią wymarzonych świąt Bożego Narodzenia dla niejednej osoby.

Dlaczego warto spędzić święta Bożego Narodzenia w górach?

Decydując się na wyjazd na święta w góry, do wyboru mamy zarówno tętniące życiem kurorty, jak i klimatyczne uzdrowiska czy małe miasteczka. W wielu z nich czekają na turystów liczne dodatkowe atrakcje, dostępne także zimą, spośród których coś dla siebie znajdą miłośnicy aktywnego wypoczynku, pasjonaci zwiedzania i architektury czy osoby spragnione relaksu w cudownych okolicznościach przyrody.

Jednym z ciekawszych kierunków na wyjazd na Boże Narodzenie jest Krynica-Zdrój – niewielkie miasto uzdrowiskowe, leżące około 30 kilometrów od Nowego Sącza. W Krynicy-Zdroju znajdziemy wszystko, co niezbędne do efektywnego, zimowego wypoczynku: liczne szlaki turystyczne i spacerowe, interesujące zabytki, trasy do narciarstwa zjazdowego i biegowego oraz kompleksy uzdrowiskowe oferujące odnowę biologiczną i zabiegi rehabilitacyjne – a to wszystko w otoczeniu urzekających górskich krajobrazów.

Co robić w Krynicy-Zdroju podczas świąt Bożego Narodzenia?

Na turystów, którzy zdecydują się spędzić święta w Krynicy-Zdroju, czeka przede wszystkim piękna przyroda – zachwycająca niezależnie od pory roku. Wspaniała sceneria, liczne rezerwaty przyrody i podalpejski klimat tworzą wymarzone warunki nie tylko do odpoczynku, ale też spędzenia świąt w gronie najbliższych. Matkę naturę można tu spotkać przemierzając ścieżki edukacyjne i przyrodnicze, ścieżki spacerowe i szlaki turystyczne, wśród których coś dla siebie znajdą i rodziny z dziećmi, i osoby zaprawione w górskich wędrówkach.

Pasjonatów zwiedzania z pewnością oczaruje centrum Krynicy-Zdroju, które w Boże Narodzenie zyskuje świąteczne przystrojenie. Wzdłuż przebiegającego w tym miejscu Deptaku zlokalizowane są najważniejsze i najsłynniejsze krynickie zabytki: Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Borowinowe oraz urzekające architekturą wille i pensjonaty. W centrum miasta znajdują się również Pijalnia Główna, muszla koncertowa, fontanna multimedialna, Muzeum Nikifora czy Muzeum Zabawek, które podbiło serce niejednego malucha.

Centrum Krynicy-Zdroju to także Park Zdrojowy, który jest idealnym miejscem na relaksujące spacery dla całych rodzin. Teren parku zdobią stawy, altany i źródełka, a nad nim wznosi się malownicza Góra Parkowa. Na jej szczyt można wjechać kolejką linowo-terenową, działającą już od 1937 roku, pokonując trasę o długości 642 metrów i 142 metry różnicy wzniesień. Na Górze Parkowej znajdują się ciekawe zabytki i atrakcje dla dzieci.

W trakcie pobytu świątecznego w Krynicy-Zdroju swoje pasje mogą pielęgnować też amatorzy narciarstwa zjazdowego, biegowego czy snowboardingu. Białemu szaleństwu mogą oni oddawać się między innymi w Ośrodku Narciarskim Henryk-Ski, zlokalizowanym blisko centrum miasta, na zboczu Góry Krzyżowej. Tutejszy stok cechuje się średnim nachyleniem, dzięki czemu to doskonałe miejsce dla dzieci oraz początkujących i średniozaawansowanych miłośników sportów zimowych.

Nieco dalej od centrum znajduje się Słotwiny Arena, jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich na południu Polski. Do dyspozycji turystów oddaje się tu 10 kilometrów tras narciarskich, wyciągi krzesełkowe z osłonami przeciwwiatrowymi, wyciąg dla najmłodszych oraz snow park. W ośrodku funkcjonuje nowoczesny system naśnieżania, dlatego o odpowiednie warunki do jazdy w święta nie trzeba się martwić.

Święta Bożego Narodzenia w górskiej scenerii

Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie: gdzie spędzić Boże Narodzenie w Krynicy-Zdroju? Wspaniałą ofertę świąt w magicznej górskiej scenerii przygotował Hotel Belmonte. Pakiet Rodzinne Boże Narodzenie w górach obejmuje uroczystą tradycyjną kolację wigilijną, śniadania świąteczne oraz bogaty program animacji dla dzieci i dorosłych. Po kolacji wigilijnej najmłodsi (ale też ci starsi!) mogą liczyć na wizytę Świętego Mikołaja. Ponadto goście hotelu wezmą udział w wieczornym kolędowaniu czy familijnym seansie filmowym.

Święta w Hotelu Belmonte to także okazja, by zadbać o ciało i ducha, ciesząc się dostępem do nowoczesnej Strefy Wellness z basenem i saunami oraz korzystając z limitowanej zimowej oferty specjalnej w Moon SPA. Wśród dodatkowych atutów Hotelu Belmonte należy wskazać lokalizację w sercu Krynicy-Zdroju, w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka Henryk-Ski oraz udogodnienia dla rodzin z dziećmi udostępniane na życzenie. O komfort gości hotelu dba concierge, natomiast w trosce o zdrowy, słodki sen turyści mają możliwość wyboru poduszki ze specjalnego menu poduszkowego.