PL
14.09.2023

Jesienny wyjazd w góry to fantastyczna okazja, by obejrzeć niezwykle barwny spektakl zmieniającej swe oblicze natury, a zarazem spędzić aktywnie czas, odkryć ciekawe zabytki i podarować sobie cudowne chwile relaksu i odprężenia. To wszystko – a nawet więcej – czeka na turystów w Krynicy-Zdroju w Beskidzie Sądeckim. Co jednak konkretnie warto robić i zobaczyć w Krynicy-Zdroju o tej porze roku?

Góra Parkowa i Park Zdrojowy

Hotel Belmonte jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników spacerów, a jesienią w Krynicy-Zdroju panują świetne warunki do tego typu aktywności. Cieszącym się ogromną popularnością celem przechadzek jest Góra Parkowa, wznosząca się na wysokość 741 m n.p.m., wraz ze znajdującym się na jej zboczach Parkiem Zdrojowym. Kompleks kształtowany od 1810 roku jest jedynym parkiem w Polsce, w którym nie ma powierzchni płaskich. Mimo to jest bardzo łatwo dostępny. Można się do niego dostać prosto z krynickiego deptaku – spacerem lub kolejką linowo-terenową. Dzięki temu stanowi znakomity pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla wprawionych piechurów, ale też tych mniej doświadczonych czy rodzin z dziećmi.

Jednak sam spacer to nie jedyne, co czeka tu na turystów. Park Zdrojowy skrywa także takie zabytki i atrakcje jak:

  • XIX-wieczne drewniane altany „Wanda” oraz „Marzenie”,
  • cztery jeziorka osuwiskowe, spośród których największym jest Staw Łabędzi,
  • leśne Sanktuarium Maryjne z figurą Najświętszej Maryi Panny, uważaną za Królową Krynickich Zdrojów, zaprojektowaną przez Artura Grottera,
  • Ławeczka Kraszewskiego oraz wykonane z brązu popiersie pisarza, który w 1866 roku odwiedził Krynicę-Zdrój,
  • Michasiowa Polana ze źródłem wody mineralnej „Bocianówka”,
  • park linowy dla dzieci i nie tylko.

Szlaki turystyczne oraz ścieżki edukacyjne i przyrodnicze

Oczywiście Krynica-Zdrój oferuje amatorom wędrówek znacznie więcej. W okolicach miasta oraz na terenie samego Beskidu Sądeckiego znajduje się wiele szlaków i ścieżek turystycznych, idealnych na piesze wycieczki – szczególnie jesienią, gdy ruch jest już nieco mniejszy, a upały są już zwykle wakacyjnym wspomnieniem. Wiele z nich przecina się w centrum uzdrowiska, które znajduje się w zasięgu krótkiego spaceru od hotelu Belmonte.

Na jakie szlaki warto się wybrać? Wśród proponowanych tras wędrówek można wymienić:

  • szlak żółty – prowadzący dookoła Krynicy-Zdroju przez Górę Parkową, Huzary, Hawrylówkę i Jaworzynkę,
  • szlak zielony – z centrum miasta przez Przełęcz Krzyżową, Diabelski Kamień na Jaworzynę Krynicką,
  • szlak niebieski – biegnący obrzeżami Krynicy z deptaku przez Górę Parkową do wsi Powroźnik,
  • szlak czerwony – ciągnący się przez Beskid Sądecki i Beskid Niski, prowadzący przez Jaworzynę Krynicką do Hali Łabowskiej, polany w środkowej części pasma Jaworzyny.

Jesienią w Krynicy-Zdroju można też wybrać się na wycieczkę ścieżką edukacyjną, do których należą:

  • leśna ścieżka edukacyjna „Śladem pracy leśnika”, na trasie której można poznać pracę leśników oraz zagadnienia związane z gospodarką leśną,
  • ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Na stoku Jaworzyny Krynickiej” przybliżająca drzewostan tego obszaru,
  • ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Na Rakowsku” biegnąca przez teren leśnictwa Tylicz, ukazująca walory przyrodnicze obszaru oraz metody zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Szlaki rowerowe w Krynicy-Zdroju – zwiedzaj aktywnie!

Krynica-Zdój i okolice tworzą doskonałe warunki także do wycieczek rowerowych. Stąd jesienny urlop w tym regionie to świetna propozycja dla osób, które lubię odkrywać świat na dwóch kółkach. Przez miasto przebiega wiele tras rowerowych asfaltowych, jak i biegnących wzdłuż szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć na przykład do okolicznych miejscowości – Muszyny, Tylicza, Piwnicznej, Żegiestowa.

Miłośnicy turystyki rowerowej mogą też zdecydować się na trasę prowadzącą na Jaworzynkę, Górę Parkową czy Halę Łabowską. Co więcej, okolice Krynicy-Zdroju można poznawać na dwóch kółkach nawet wtedy, gdy nie ma się własnego roweru lub nie można go ze sobą zabrać – na gości hotelu Belmonte czeka wypożyczalnia rowerów BEL-E-BIKE RENTAL oferująca skorzystanie z rowerów elektrycznych.

Najciekawsze zabytki w Krynicy-Zdroju

Każda pora roku jest dobra na zwiedzanie, dlatego jesienny wypoczynek w Krynicy-Zdroju również można urozmaicić w ten właśnie sposób. Wiele krynickich zabytków i atrakcji zlokalizowanych jest w centrum uzdrowiska, do którego goście hotelu Belmonte dotrą na pieszo w kilka minut. Co warto tu zobaczyć?

  • Deptak – będący sercem centrum miasta, wzdłuż którego zlokalizowane są najważniejsze i najsłynniejsze krynickie zabytki, wille i pensjonaty.
  • Pijalnia Główna – szklany budynek o monumentalnej, stalowej konstrukcji, w którym można skosztować większości krynickich zdrojów oraz podziwiać oranżerię pełną daktylowców, palm i rzadkich roślin i krzewów.
  • Stare Łazienki Mineralne – charakterystyczny budynek z wieżyczką z zegarem, zbudowany w 1866 roku według projektu Feliksa Księżarskiego, dla którego inspiracją była architektura Franciszkowych Łaźni w Czechach.
  • Stary Dom Zdrojowy – bywali tu Józef Piłsudski, Władysław Reymont czy Leon Wyczółkowski. Obecnie mieszczą się tu restauracja, sala balowa i sanatorium.
  • Inne zabytki architektoniczne – Stare Łazienki Borowinowe, muszla koncertowa, fontanna multimedialna.
  • Muzeum Nikifora – prezentuje twórczość Nikifora Krynickiego, jednego z najsłynniejszych malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, który niemal całe życie spędził w Krynicy-Zdroju. Obrazy przedstawiają wszystkie okresy twórczości, techniki, jakimi się posługiwał oraz cykle tematyczne. Elementem ekspozycji są również pamiątki osobiste i warsztat pracy artysty.
  • Muzeum Zabawek – można tu obejrzeć zabawki dziecięce z najróżniejszych epok, od czasów starożytnych po lata 80. XX wieku. Kolekcja eksponatów jest regularnie poszerzana.
  • Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego – przybliża odwiedzającym historię Muszyny, jej mieszkańców, społeczności łemkowskiej i żydowskiej oraz sztukę nieprofesjonalną i współczesną.

Jesienny relaks w Krynicy-Zdroju

Po dniu pełnym wrażeń i aktywności przyjdzie czas, by podarować sobie odrobinę relaksu. Zresztą czym byłby urlop bez chwili odprężenia, najlepiej w klimatycznym kompleksie SPA & Wellness? Belmonte to hotel SPA w górach, który jest oazą nieziemskich przyjemności. Na gości czekają tu między innymi różnorodne zabiegi SPA, w tym unikalne masaże, zabiegi na twarz i ciało oraz rytuały.

Jeśli na swój jesienny urlop szukasz hotelu z basenem w górach, Belmonte także będzie dla Ciebie znakomitym wyborem. Nasza strefa basenowa zapewni Ci zdrową dawkę ruchu, mnóstwo przyjemności i wprowadzi w wyśmienity nastrój – zarówno na dobry początek, jak i zwieńczenie dnia. Częścią kompleksu jest również strefa saun, gdzie do dyspozycji gości oddajemy saunę fińską, solną, ziołową, rodzinną, łaźnię parową oraz grotę lodową. Całości dopełnia siłownia świetnie wyposażona w nowoczesny sprzęt do treningu.