PL
19.01.2023

Krynica-Zdrój czy Krynica Górska? To pytanie często zadają sobie osoby planujące odwiedzić słynne uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim. I mimo że tylko pierwsza nazwa jest tą prawidłową z formalnego punktu widzenia, druga wydaje się być nawet popularniejsza i chętniej stosowana przez wielu turystów. Z czego to wynika?

Historia nazwy miasta Krynica-Zdrój

Dzieje Krynicy-Zdroju sięgają pierwszej połowy XVI wieku, kiedy na terenie dzisiejszego miasta istniała wieś Krzenycze. Prawa miejskie Krynica zyskała w 1911 roku, jednak minęło jeszcze blisko 100 lat, zanim nazwa miasta zyskała drugi człon. Miejscowość zyskała nową nazwę 1 stycznia 2002 roku – od tego momentu na mapach zaczęła widnieć jako Krynica-Zdrój. Dodanie „zdrój” do nazwy miasta miało na celu przede wszystkim podkreślenie jego uzdrowiskowego charakteru, ale także odróżnienie go od Krynicy Morskiej, z którą często było mylone.

Krynica Górska – skąd się wzięła ta nazwa?

Do czasu oficjalnej zmiany nazwy na Krynica-Zdrój w języku potocznym miasto zaczęło funkcjonować jako Krynica Górska. Z jakiego powodu? Właśnie z chęci wyraźnego odróżnienia uzdrowiska w Beskidzie Sądeckim od nadmorskiej miejscowości. I choć Krynica-Zdrój jest jedyną poprawną nazwą miasta, Krynica Górska na dobre zadomowiła się w naszych słownikach i do dziś jest powszechnie stosowana nie tylko przez turystów, ale też mieszkańców.

Krynica-Zdrój obecnie – uzdrowiskowe

Współcześnie Krynica-Zdrój – lub jeśli ktoś woli Krynica Górska – to cieszące się ogromną popularnością uzdrowisko. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach znajdujących się tu źródeł pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku, natomiast początki lecznictwa uzdrowiskowego datuje się na przełom XVIII i XIX wieku. Na przestrzeni lat miejscowość prężnie się rozwijała, a w latach swej świetności gościła takie osobistości, jak Józef Piłsudski, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Jan Kiepura.

Obecnie w Krynicy-Zdroju leczy się choroby układu trawiennego, moczowego, krążenia i przemiany materii. Oprócz sanatoriów, szpitali, pijalni, rozlewni wód mineralnych i leczniczych oraz innej infrastruktury uzdrowiskowej, w mieście działają również liczne obiekty noclegowe oferujące turystom szereg atrakcji. Hotel w górach Belmonte to luksusowy, pięciogwiazdkowy obiekt usytuowany w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie stoku narciarskiego. Hotel oddaje do dyspozycji gości ekskluzywne pokoje i apartamenty, restaurację Aura serwującą tradycyjne dania w oryginalnej odsłonie oraz strefę SPA z basenem, kompleksem saun i gabinetami zabiegowymi.