PL
03.11.2023

Polskie góry to zdecydowanie jeden z popularniejszych kierunków wybieranych przez osoby planujące zimowy urlop. Tatry, Karkonosze, Beskidy czy Bieszczady oferują o tej porze roku nie tylko piękne widoki, ale też mnóstwo dodatkowych atrakcji. Gdzie najlepiej pojechać w góry zimą i co można tam robić?

Polskie góry zimą? Kierunek Tatry!

Dla wielu osób synonimem zimowego wypoczynku jest wyjazd w Tatry. Trudno się temu dziwić! Najwyższe pasmo górskie w Karpatach oferuje turystom mnóstwo atrakcji i znakomite warunki zarówno do aktywności fizycznej, jak i regeneracji sił. W Tatrach znajduje się też wiele popularnych ośrodków turystycznych – Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Kościelisko, Poronin, Murzasichle, Małe Ciche czy Ząb.

Tatry to doskonała propozycja między innymi dla miłośników sportów zimowych. Czekają tu na nich ośnieżone stoki z trasami o zróżnicowanych poziomach trudności, nowoczesne wyciągi, wypożyczalnie sprzętu czy liczne szkółki, gdzie można odkrywać tajniki jazdy na nartach lub snowboardzie. Z kolei amatorzy górskich wędrówek i spędzania czasu na łonie natury mogą wybrać się do Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej i Doliny Roztoki czy odwiedzić Morskie Oko – każde z tych miejsc w zimowej scenerii prezentuje się naprawdę zachwycająco.

Na brak zajęć zimą w Tatrach nie mogą również narzekać pasjonaci historii i zwiedzania. Najciekawsze punkty na mapie Zakopane to przede wszystkim Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego czy Muzeum Oscypka. Rodziny z dziećmi natomiast powinny odwiedzić Snowlandię – to magiczna kraina, słynąca z imponującego śnieżnego labiryntu, która każdego roku zimą powstaje u podnóża Wielkiej Krokwi. W Tatrach coś dla siebie znajdą także spragnieni błogiego relaksu i amatorzy wodnych atrakcji – aquapark w Zakopanem, Terma Bania, Termy Bukovina czy Termy Szaflary to idealne miejsca nie tylko na relaks, ale też wodne szaleństwo.

Beskid Sądecki – urokliwe miejsce na wyjazd w góry zimą

Szukasz bardziej ustronnego zakątka na wyjazd w góry zimą? W takim razie świetną propozycją będzie Beskid Sądecki w Karpatach Zachodnich, którego sercem jest piękna Krynica-Zdrój. Miasto urzeka wspaniałymi widokami, licznymi rezerwatami przyrody i podalpejskim klimatem. Przez miasto przebiegają liczne ścieżki edukacyjne i przyrodnicze, trasy spacerowe i szlaki turystyczne, odpowiednie zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i doświadczonych piechurów.

Mnogością atrakcji zachwyca również centrum Krynicy-Zdroju. Wzdłuż krynickiego Deptaku zlokalizowane są najciekawsze zabytki: Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Borowinowe oraz historyczne wille i pensjonaty. W centrum miasta znajdują się również Pijalnia Główna, muszla koncertowa, fontanna multimedialna, Muzeum Nikifora, Muzeum Zabawek czy Park Zdrojowy, nad którym wznosi się malownicza Góra Parkowa. Wybierając hotel w górach w centrum Krynicy-Zdroju wszystkie te atrakcje możemy mieć w zasięgu ręki!

W Krynicy-Zdroju panują także znakomite warunki do narciarstwa zjazdowego, biegowego czy snowboardingu. Blisko centrum miasta, na zboczu Góry Krzyżowej znajduje się Ośrodek Narciarski Henryk-Ski. Tutejszy stok cechuje się średnim nachyleniem, dzięki czemu to idealne miejsce dla dzieci oraz osób początkujących i średniozaawansowanych. Nieco dalej zlokalizowany jest kompleks Słotwiny Arena, jeden z najbardziej znanych ośrodków w południowej Polsce, oddający do dyspozycji turystów 10 kilometrów tras narciarskich.

To też może Cię zainteresować: Gdzie wyjechać na święta z rodziną?

Zimowy urlop w polskich górach? Poznaj Karkonosze!

Zastanawiając się, gdzie jechać w góry zimą, warto wziąć też pod uwagę Karkonosze. Wśród najpopularniejszych miejscowości należy wymienić przede wszystkim Karpacz i Szklarską Porębę. W Karpaczu i okolicach zimą na turystów czekają świetnie przygotowane trasy narciarskie, a ponadto liczne atrakcje – Muzeum Zabawek, Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego, Muzeum Konsol Gier Video czy muzeum Karkonoskie Tajemnice. Nie sposób również nie wspomnieć o świątyni Wang – słynnym protestanckim kościele przeniesionym do Karpacza z Norwegii, który został zbudowany bez użycia gwoździ.

Co natomiast turystom oferuje Szklarska Poręba? To miejsce jest doskonale znane narciarzom, których spotkać można zwłaszcza na trasach na stokach Szrenicy. W okolicach Szklarskiej Poręby znajdziemy też trasy do narciarstwa biegowego, a nawet do wędrówek na rakietach śnieżnych. Z kolei chcąc wybrać się na relaksujący spacer w tradycyjnej formie, warto zobaczyć wodospad Szklarki – drugi pod względem wysokości wodospad w Karkonoszach, stanowiący eksklawę Karkonoskiego Parku Narodowego.

Malownicze Góry Izerskie na zimowy urlop

Dokąd jeszcze warto pojechać w góry zimą? Na liście miejsc wartych odwiedzenia nie powinno zabraknąć Gór Izerskich – pasma w Sudetach Zachodnich, leżącego na terenie Czech i Polski. Do najbardziej znanych szczytów w Górach Izerskich należą Wysoka Kopa, Smrek czy Izerski Stóg. Ostatni z wymienionych to popularny punkt widokowy, na który można wjechać kolejką gondolową z Świeradowa-Zdroju. To jedno z głównych miast Gór Izerskich, położone w uroczej kotlinie, które oprócz pięknych widoków i znakomicie przygotowanych tras narciarskich przyciąga także tradycjami uzdrowiskowymi – można zobaczyć tu między innymi Park Zdrojowy, zabytkową architekturę zdrojową czy modrzewiową Halę Spacerową.

Beskid Żywiecki – piękna przyroda i niezwykły mikroklimat

Świetną propozycją dla osób, które chcą wyjechać w góry zimą, będzie też Beskid Żywiecki. To miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Beskid Żywiecki jest drugim pod względem wysokości pasmem górskich w Polsce, nad którym wznosi się słynna Babia Góra. Region słynie ze wspaniałych walorów przyrodniczych – dla ich ochrony na tym terenie utworzono Babiogórski Park Narodowy oraz Żywiecki Park Krajobrazowy, przez które przebiegają liczne szlaki górskie, stanowiące popularny cel turystycznych wycieczek. Wizytówką Beskidu Żywieckiego jest również wyjątkowy mikroklimat, za sprawą którego śnieg utrzymuje się tu nawet do końca kwietnia. Chętnie wykorzystują to narciarze, którzy szczególnie upodobali sobie stoki Pilska oraz Dużego i Małego Rachowca.