PL
20.12.2022

Urlop z psem może być niezwykłą przygodą – zarówno dla właściciela, jak i samego czworonoga. Tym razem jednak planujesz wybrać się w polskie góry i zastanawiasz się, jaki kierunek najlepiej obrać? Sprawdź, gdzie jechać z psem w góry, jak się przygotować do wyjazdu i co zabrać na wędrówkę z pupilem?

Czy można jechać w góry z psem?

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć podczas organizacji urlopu, jest wybór miejsca wypoczynku. I mamy w tym przypadku na myśli nie tylko hotel przyjazny zwierzętom w górach, ale przede wszystkim region, w którym zamierzamy spędzić wakacje. Dlaczego jest to aż tak istotne? Choć coraz więcej miejsc publicznych, lokali gastronomicznych czy obiektów hotelarskich otwiera się na naszych czworonożnych przyjaciół, warto mieć świadomość, że na mapie naszego kraju wciąż istnieją punkty, gdzie z pupilem pójść nie możemy.

Wiemy, jak bardzo zwierzęta przeżywają rozstanie ze swoim przyjacielem, nawet podczas krótkich urlopowych wypadów. Dlatego w hotelu Belmonte bez trudu możesz zarezerwować nocleg z psem, a twój pupil może dodatkowo liczyć na takie udogodnienia, jak legowiska, zabawki, poidła w czasie gorących letnich dni, miski czy woreczki do sprzątania.

Zakaz wejścia z psami obowiązuje między innymi w wielu parkach narodowych. I choć są to znakomite tereny pod całodniowe wycieczki w otoczeniu natury, planując wyjazd w góry z psem, szlaki na obszarze niektórych z nich znajdą się poza naszym zasięgiem. Jakie parki narodowe nie zezwalają na wstęp z czworonogiem? Mówiąc o terenach górskich, są to:

  • Tatrzański Park Narodowy (w Tatrach dostępne dla psów są jedynie Dolina Chochołowska i Ścieżka nad Reglami),
  • Bieszczadzki Park Narodowy,
  • Gorczański Park Narodowy,
  • Pieniński Park Narodowy,
  • Magurski Park Narodowy.

Gdzie jechać z psem w polskie góry?

Czy to oznacza, że chcąc jechać w góry z psem, możemy zapomnieć o odkrywaniu najpiękniejszych zakątków i parków narodowych w południowej Polsce? Nic z tych rzeczy! Z psem możemy odwiedzić Karkonoski Park Narodowy (obowiązuje tu częściowy zakaz), Ojcowski Park Narodowy czy Park Narodowy Gór Stołowych. Ciekawą propozycją mogą być również Góry Stołowe, Góry Izerskie, Góry Sowie czy Beskid Śląski i Żywiecki. Doskonałym pomysłem są także okolice Popradzkiego Parku Krajobrazowego – przyjaznego zwierzętom, a zarazem słynącego z zachwycającej przyrody i obfitującego w atrakcje dla amatorów aktywnego wypoczynku. Na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego leży Krynica-Zdrój, która stanowi znakomitą bazę wypadową pod górskie wędrówki.

Powstały w 1987 roku i zajmujący powierzchnię ponad 53 tys. hektarów Popradzki Park Krajobrazowy słynie z niezwykłych walorów przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych. Kompleks obejmuje większość Beskidu Sądeckiego i jest największym tego typu parkiem w Małopolsce oraz jednym z większych w Polsce. Na turystów czekają tu malownicze doliny Dunajca i Popradu, zalesione pasma górskie Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej oraz liczne atrakcje przyrodnicze, zabytki historyczne i obiekty kulturowe.

Przez Popradzki Park Krajobrazowy przebiega wiele pieszych szlaków turystycznych, zróżnicowanych pod względem poziomu trudności oraz długości. Bez trudu więc będziemy w stanie dobrać trasę dopasowaną do kondycji naszej (i psiaka!) czy ilości czasu, jaką dysponujemy danego dnia. Na terenie parku znajdziemy zarówno kilku lub kilkunastokilometrowe szlaki optymalne dla początkujących turystów, jak i trasy o długości ponad 30 czy 40 kilometrów, idealne dla doświadczonych piechurów.

Co zabrać na wycieczkę w góry z psem?

Planując górskie wędrówki z psem, należy się do nich odpowiednio przygotować. Co powinniśmy ze sobą zabrać? Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy:

  • wygodne szelki dla psa – niekrępujące ruchów, ale przylegające na tyle, by nie przesuwały ani nie zsuwały się podczas marszu,
  • długa smycz – szczególnie polecane są modele z absorberem pochłaniającym szarpnięcia,
    pas biodrowy lub piersiowy – opcjonalnie, jeśli podczas wycieczki chcemy mieć wolne ręce,
  • książeczka zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami lub paszport psa – jeśli podczas wędrówki będziemy przekraczać polską granicę,
  • składana miska i butelka na wodę dla psa,
  • smakołyki i jedzenie dla psa – niezbędne zwłaszcza podczas dłuższych wędrówek,
  • kaganiec – najlepiej fizjologiczny, umożliwiający swobodne picie oraz dyszenie, może być wymagany w niektórych parkach czy schroniskach,
  • woreczki na odchody,
  • legowisko, kocyk, zabawki – opcjonalnie, mogą się przydać podczas podróży lub noclegu w schronisku,
  • apteczka – z bandażem, gazą, wodą utlenioną i lekami, jeśli pies przyjmuje je na co dzień,
  • buty lub skarpetki ochronne dla psa – przydadzą się nie tylko w zimie, ale także na skalistych terenach lub rozgrzanym asfalcie.

Jeśli chodzi natomiast o nasz ekwipunek, powinniśmy postawić na standardowy zestaw, dopasowany do długości trasy i warunków pogodowych. Absolutnie obowiązkowe są przede wszystkim wygodne buty trekkingowe, które pozwolą nam cieszyć się wycieczką bez obaw o bolesne otarcia stóp. Wybierając się w góry z psem, zadbajmy również o odpowiednią, odprowadzającą wilgoć odzież. Nawet jeśli jedziemy na urlop latem, w plecaku powinniśmy zrobić też miejsce na ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową, nieocenione w razie zmiany warunków pogodowych, oraz przekąski i zapas wody dla siebie i psiaka.

Pies w górach – o czym jeszcze pamiętać?

Planując urlop w górach z psem, musimy pamiętać o czymś więcej niż lista niezbędnych rzeczy. Przede wszystkim powinniśmy mierzyć siły na zamiary – zarówno swoje, jak i czworonoga – dzięki czemu wyjazd w góry będzie przyjemny dla wszystkich. Podczas wędrówki uważnie obserwujmy także psa – jeśli zwierzak często się zatrzymuje, siada lub kładzie, najpewniej jest zmęczony. Jeżeli odpoczynek przynosi krótkotrwały efekt, a pies jest wyraźnie osłabiony, nie kontynuujmy wycieczki na siłę – musimy być zawsze gotowi na to, by zejść ze szlaku.